Header

Ora e pasagjerit më të pasur të Titanikut shitet për një çmim rekord 1.5 milionë dollarë

Një orë xhepi prej ari që i përkiste njeriut më të pasur në Titanikun është shitur në ankand për një rekord prej 1.175 milionë funte, që është afërsisht 1.5 milionë dollarë.

Ora iu shit të shtunën një koleksionisti privat në SHBA nga Henry Aldridge & Son, një shtëpi ankandi në Devizes, Wiltshire, Anglia Jugperëndimore.

“Faleminderit për të gjithë klientët tanë sot në dhomë, në internet dhe në telefon”, shkruhej në një postim në Instagramin e Henry Aldridge & Son, duke shtuar se shitja e orës kishte arritur një “rekord të ri shtëpie”.

Ajo i përkiste biznesmenit John Jacob Astor, i konsideruar si një nga njerëzit më të pasur të kohës që humbi jetën në moshën 47-vjeçare. Ai arriti që të hipte gruan e tij të re Madeleine, në një varkë shpëtimi ndërsa vetë nuk arriti të shpëtojë. Ora e xhepit Waltham prej 14 karatësh, me gdhendje JJA, u gjet në trupin e tij kur u gjet një javë më vonë.

Shuma më e lartë e paguar më parë për një objekt të Titanikut kishte qenë 1.1 milion £, ose afërsisht 1.4 milion dollarë, për një violinë që anëtari i grupit Wallace Hartley me sa duket e luajti për të qetësuar pasagjerët ndërsa anija hynte poshtë.

 

Titanic gold pocket watch sells for £900,000 at auction | News - KISS

Gold watch from Titanic's richest man sells for eye-watering amount at  auction - Mirror Online

You may also like ...