Njihuni me 22 të famshmit që dikur ishin të pastrehë

Shpeshherë ne duam që të kemi mënyrën joshëse të jetesës së të pasurve dhe të famshmëve.

Por shumë nga njerëzit që do ju prezantojmë kanë punuar shumë për të arritur pasurinë dhe famën që kanë.

Njihuni me disa nga njerëzit që ishin të pastrehë para se të bëheshin të famshëm.

1. Harry Houdini

Magjistari Harry Houdini u largua nga shtëpia në moshë të re, para se të shpërngulej në Neë York City me babanë e tij. Por ata ishin shumë të varfër sa për të përballuar kostot e jetesës ndaj flinin në rrugë.

Por jeta e Harryt ndryshoi pasi nisi punë si magjistar profesionist në moshën 17 vjeçare.

2. Colonel Sanders

Sipërmarrësi Colonel Sanders ka qenë i pastrehë për pjesën më të madhe të jetës së tij derisa ndërtoi atë që sot është bërë perandoria e KFC.

Sanders, pronari i një nga fastfood-eve më të njohur në botë, jetonte në një makinë së bashku me bashkëshorten. Ata bënë shumë përpjekje për të bindur restorantet për ti shitur një recetë të tij të pulës.

3. Ella Fitzgerald

Pasi pati një fëmijëri të vështirë në duart e njerkës së saj, Ella filloi të punonte për mafien derisa policia e kapi dhe e dërgoi në një shkollë për vajzat.

Por ajo u largua nga shkolla dhe ishte e pastrehë derisa zbuloi talentin ën muzikë. Ella debutoi për herë të parë në vitin 1934 në Apollo Theatre, duke u bërë një këngëtare jazz-i shumë e famshme.

4. Sam Worthington

Aktori australian Sam Worthington, kishte një karrierë shumë të mirë në Australi përpara se të shiste gjithçka që zotëronte dhe lëvizte me makinën e tij gjatë një krize ekzistenciale.

Por pas disa kohësh u ftua të merrte pjesë në audicionet e Avatar dhe fitoi rolin e Juke Sally.

5. Idris Elba

Kur Idris Elba u zhvendos për herë të parë në Amerikë në ndjekje të ëndrrës së tij për tu bërë aktor, nuk gjeti dot një punë dhe jetoi në fugonin e tij për 8 javë.

Ylli britanik bënte çdo punë në mënyrë që mund të fitonte para por nuk hoqi kurrë dorë nga aktrimi.

Ai fitoi rolin e një tregtari Russell ‘Stringer’ Bell në filmin The Wire.

6. Carmen Electra

Carmen Electra ka një karrierë të madhe në botën e showbizz. Ajo zhvilloi karrierë në modelim, në aktrim dhe këngë. Por raportohet se Electra kaloi disa vjet si e pastrehë pasi i dashuri i vodhi kursimet.

7. Michael Oher

Fëmijëria e vështirë e Michael Oher njihet zakonisht si frymëzim për filmin The Blind Side.

Filmi përshkruan se si një futbollist i suksesshëm jetoi në rrugë, ndërsa nëna e tij jetonte në banesa publike dhe luftonte me varësinë nga droga.

Ai përfundimisht u mor nën kujdestari nga një familje e pasur dhe shumë shpejt u bë pjesë e NFL për Ravens Baltimore.

8. Suze Orman

Ajo jetoi në fugon për rreth katër muaj në fillim të viteve 1970, kur u shpërngul në Berkeley, Kaliforni, pasi nuk mund të përballonte jetesën. Tani është një këshilltare financiare dhe zotëron rreth 7 milionë dollarë pasuri të patundshme.

9. Kelly Clarkson

Para se të fitonte American Idol, Kelly Clarkson flinte në makinë pasi banesa që ajo kishte marrë me qira në Los Angeles u dogj.

10. Jewel

Këngëtarja dhe kompozitorja amerikane Jeëel ka qenë dikur e pastrehë pasi humbi pasurinë e saj.

Për shkak të pamundësisë për të paguar qiranë, ajo fjeti në makinë. Edhe pse e pastrehë, Jeëel shumë shpejt filloi të këndonte dhe u bë ylli që është sot.

11. Hilary Swank

Ylli i ‘Million Dollar Baby’ jetoi në një dyshek me nënën e saj në rrugë pasi u zhvendos në LA me nënën e saj për të ndjekur karrierën e aktrimit.

Por brenda disa muajsh, ajo mori disa role dhe filloi të jetonte në shtëpi.

12. Charlie Chaplin

Ylli i filmit Charlie Chaplin u fut në një spital psikiatrik kur ishte fëmijë pas vdekjes së babait të tij.

Por, i frymëzuar nga karriera e prindërve të tij në biznesin tregtar, Charlie vendosi të ndiqte shembullin e tyre dhe shpejt u bë i njohur si një nga aktorët më të mëdhenj.

13. Halle Berry

Halle Berry nuk ka pasur gjithmonë jetën luksoze që bën tani. Pasi ajo ka jetuar si e pastrehë në New York.

Por dy vite më vonë, ylli i Bond, mori rolin e një gruaje të varur nga droga në Jungle Fever, duke nisur kështu karrierën e saj në Hollyëood.

14. Daniel Craig

Halle Berry nuk është i vetmi yll i Bond që ka qenë e pastrehë.

Para se të niste karrierën si aktor, Daniel Craig flinte në stolet e parqeve në Londër ndërsa studionte në National Youth Theatre pasi nuk kishte para për të paguar qiranë.

Ai debutoi për herë të parë në film në vitin 1992 në The Poëer of One.

15. Kurt Cobain

Cobain fjeti nën ura dhe në dhomat e pritjes në spitale para se të bëhej këngëtari i një prej grupeve më të famshme rock të të gjitha kohërave, Nirvana.

16. Steve Harvey

Harvey nuk mund të paguante strehimin dhe jetoi në Ford Tempo e tij për tre vjet. Kjo derisa ai fillo karrierën në Showtime në Apollo, që ishte fillimi i karrierës së tij të suksesshme.

17. Jim Carrey

Përpara se të bëhej një yll në ekranin e madh, Jim Carrey jetoi si i pastrehë në moshën 12-vjeçare pasi babai i tij humbi punën.

Jim dhe familja e tij fjetën në fugon për një kohë të gjatë, derisa fitoi rolin në filmin Living Color, që ishte fillimi i karrierës së tij aktive.

18. Jennifer Lopez

Dëshira e J-Lo për tu bërë aktore u pengua nga prindërit e saj që nuk e miratonin vendimin e aktores për të shkuar në Hollywood.

Ajo lëvizte nga një vend në tjetrin derisa nisi karrierën si balerinë në Evropë dhe më vonë në Loa Angeles.

19. Shania Twain

Shania Tëain kaloi pjesën më të madhe të fëmijërisë së saj në një strehë së bashku me familjen e saj në Toronto, në mënyrë që të kishin para mjaftueshëm për të blerë ushqime.

Në moshën 8-vjeçare filloi të këndonte në bare për të ndihmuar familjen e saj financiarisht dhe fitoi 5 Grammy për baladat e saj shumë të famshme.

20.Tyler Perry

Tyler Perry është një nga burrat më të paguar në industrinë e argëtimit. Aktori amerikan është ka bërë miliona me punë e tij.

Por në vitet ’90, Tyler përdori të gjitha kursimet e tij për të realizuar dramën e tij I Know I’ve Been Changed dhe nuk kishte shtëpi për të jetuar për 6 vite.

21. Sylvester Stallone

Jeta e yllit të Hollywood nuk e ka qenë gjithmonë aq lehtë. Në ditët para famës së tij, Stallone iu nënshtrua një edukimi të ashpër dhe u dëbua nga shtëpia e tij. Ai u detyrua të kalonte 3 javë duke fjetur në një stacion autobusi.

Por jeta e tij mori kthesë pasi iu dha një rol kryesor në filmin The Lordes of Flatbush dhe më pas fitoi famë të madhe me rolin e tij në filmin Rocky.

22. Steve Jobs

Sipërmarrësi i Apple, Steve Jobs gjithashtu nuk ka pasur një jetë të lehtë.

Para se të ndërtonte perandorinë e tij, ai flinte në dysheme në dhomat e shokëve të tij. Ai fitonte para nga mbledhja e shisheve të Coke dhe për të blerë ushqim udhëtonte për milje deri në një tempull Hare Krishna.