Header

Nga Ronaldo te Messi e Mbappe, futbollistët kryesojnë listën e më të paguarve në sport! Surprizon golfi

Kanë kaluar tetë muaj nga koha kur Serena Williams dhe Roger Federer dolën për herë të fundit në fushën e tenisit dhe katër që kur Tom Brady hyri në një fushë futbolli amerikan, por ndërsa kalojnë “pensionin”, ata po marrin të ardhura të mëdha. Tre superyjet e sportit, të cilët kombinuan më shumë se 2 miliardë dollarë fitime në karrierën e tyre profesioniste, janë përsëri në mesin e 50 sportistëve më të paguar në botë.

Kjo nuk është një arritje e vogël, qoftë edhe për një treshe kaq të arrirë. Mesatarja për 50 më të mirët këtë vit është 45.2 milionë dollarë, një rritje mahnitëse prej 20% nga rekordi i mëparshëm prej 37.6 milionë dollarësh, i vendosur vetëm vitin e kaluar.

Në total, 50 atletët më të paguar morën rreth 3.44 miliardë dollarë gjatë 12 muajve të fundit para taksave dhe tarifave të agjentëve, 16% më shumë nga rekordi i vitit të kaluar prej 2.97 miliardë dollarësh. Nga ky total i ri, 2.36 miliardë dollarë erdhën në fushë në formën e pagave, shpërblimeve dhe parave të çmimeve , nivel më i lartë i të gjitha kohërave, duke thyer 1.91 miliardë dollarët e vitit 2022 pjesërisht falë parave të Lindjes së Mesme që derdhen në sport.

11 sportistë hyjnë në listë për herë të parë dhe gjashtë të tjerë kthehen pas një mungese prej një viti ose më shumë. NBA ka më shumë lojtarë të çdo sporti me 15, por edhe më i dukshëm është kërcimi i lojtarëve të golfit, një duzinë prej të cilëve shfaqen në mesin e 50 lojtarëve më të mirë, katër herë më shumë se vitin e kaluar, kryesisht si rezultat i garancive të mëdha paraprake të LIV Golf nga Lindja e Mesme.

Në krye të listës është Cristiano Ronaldo, i cili fitoi rreth 136 milionë dollarë gjatë 12 muajve të fundit ndërsa kaloi nga Premier League e Anglisë në klubin e futbollit të Arabisë Saudite, Al Nassr. Në moshën 38-vjeçare, ai mund të mos jetë aq larg nga ndjekja e Brady-t dhe Federer-it në pension. Gjashtëmbëdhjetë nga 50 atletët me fitimet më të larta të vitit 2023 janë nën 30 vjeç, duke përfshirë pesë që janë 25 vjeç ose më të rinj. / Forbes / 

Disa nga sportistët më të paguar:

·         Cristiano Ronaldo Futboll $136 M.

·         Lionel Messi. Futboll $130 M.

·         Kylian Mbappé Futboll. $120 M.

·         LeBron James. Basketboll. $119.5 M.

·         Canelo Alvarez. Box. $110 M.

·         Dustin Johnson. Golf. $107 M.

·         Phil Mickelson. Golf. $106 M.

·         Stephen Curry. Basketboll. $100.4 M.

You may also like ...