Ndërron jetë Scotty Moore, kitaristi i Elvis Presley

Një prej pionierëve kitaristë të rokut, Scotty Moore, ish-pjesëtar i bandës së Elvis Presleyt, ka ndërruar jetë në moshën 84-vjeçare në Nashville të Shteteve të Bashkuara gjatë së martës, pas një sërë muajsh problemesh shëndetësore.

Ai mbahet mend për kontributin që i dha Elvisit në riformësimin e muzikës së tij që më pas u quajt “Rock ‘n’ Roll”, e që frymëzoi gjenerata të tëra kitaristësh. Moore ishte i fundit i mbetur gjallë nga banda origjinale e Elvisit, ku veç këtij të fundit ishin edhe basisti Bill Black dhe producenti Sam Philips.

Si pjesë e “The Blue Moon Boys”, Moore mbështeti Presleyn në shumë prej këngëve të tij legjendare, përfshi edhe ato “Heartbreak Hotel”, “Blue Suede Shoes” dhe “Jailhouse Rock”.

Keith Richards nga “The Rolling Stones” ishte një prej atyre që u frymëzua nga Moore. Dikur ai ka thënë se “kur dëgjova Heartbreak Hotel, atëherë e kuptova se çfarë dëshiroja të bëja në jetë”.