Ndahet nga jeta ‘mbreti i operas’

Bota e operës është tronditur kur baritoni rus, Dmitri Hvorostovsky ka humbur jetën në mënyrë të papritur.Mësohet se ai ka mbyllur sytë në moshën 55-vjeçare si pasojë e një kanceri në tru, me të cilin u diagnostikuar para dy vitesh e gjysmë.I lindur në Siberi, ai ka kënduar në bandë që i përket zhanerit ‘heavy metal’, përpara se emri i tij të njihej në opera si fituesi i kompeticionit ‘Këngëtari më i mirë në botë Cardiff’ në vitin 1989.Dimitri arriti të mposht Bryn Terfel dhe perfomoi në operat më të mëdha në botë. I përshkruar nga revista Elle si ‘Elvisi i operës’, ai ka marrë ngushëllime prekëse nga emra të njohur të artit.