Header

Mister në Venecia, kanalet papritmas bëhen jeshile

Policia në Venecia po heton burimin e lëngut të gjelbër fluoreshent që u shfaq të dielën në Kanalin e Madh të qytetit.

Venice police investigate bright green liquid in Grand Canal - OPB

Ka të ngjarë të jetë shkaktuar nga protestuesit e klimës, të cilët një javë më parë derdhën lëng të zi në shatërvanin Trevi në Romë.

Ngjyra u pikas fillimisht nga banorët dhe shumë shpejt u bë një atraksion turistik.

Venice police investigate bright green liquid in Grand Canal

Departamenti i zjarrfikësve mori mostra për të përcaktuar nëse ishte toksik.

Megjithatë, nuk është hera e parë që Kanali i Madh bëhet i gjelbër, raporton Guardian.

Në vitin 1968, artisti argjentinas Nicolas García Uriburu ngjyrosi ujërat me ngjyrë fluoreshente gjatë Bienales së 34-të për të promovuar ndërgjegjësimin ekologjik.

You may also like ...