Header

Michelle Obama zbulon mëngjesin që hante me detyrim për vite me radhë

Ish-zonja e Parë e SHBA-ve Michelle Obama ka zbuluar mëngjesin që ka ngrënë shumë vite të jetës së saj. Gjatë një paraqitjeje në episodin e parë të podcast-it të Michele Norris, “Your Mama’s Kitchen” Michelle u shpreh se si ajo refuzoi të hante mëngjes nëse nuk ishte një sanduiç i thjeshtë me gjalpë kikiriku.

“Isha disi zgjedhëse. Nuk më pëlqente fare mëngjesi. Dhe vëllai im, i cili hante gjithmonë mëngjes, mendonte se isha e çmendur”, tha ajo. “Ne hanim mëngjese të mëdha sepse vëllai im ishte një atlet. Pra, të gjitha ishin drithëra me vezë të fërguara ose vezë të skuqura, shumë bukë të thekur, proshutë dhe sallam. Kështu që mëngjesi ishte i madh.”

Michelle Obama kujton nënën e saj, Marian Robinson, duke bërë përpjekje të dëshpëruara për ta “detyruar” atë të hante mëngjes, sepse ajo ishte “me të vërtetë kokëfortë”.

“Hëngra gjalpë kikiriku dhe pelte çdo mëngjes derisa shkova në kolegj. Kjo ishte e vetmja gjë që më pëlqente”, tha ajo. “Ishte një lloj kompromisi që bëra me nënën time, sepse ka kikirikë, proteina, pak vaj”.

You may also like ...