Header

Mbyllet një vit para marrëveshja, Ancelotti do të marrë drejtimin e Brazilit nga vera e 2024

Presidenti i Konfederatës Braziliane të Futbollit (CBF), Ednaldo Rodrigues ka zyrtarizuar punësimin e Fernando Diniz, për një vit, si trajner i përkohshëm i ekipit brazilian, ndërsa që nga qershori i vitit 2024, Carlo Ancelotti do të jetë ai që do të drejtojë pesë herë kampionin e botës.

Trajneri aktual i Fluminense do të kombinojë dy detyrat. Ai do të vazhdojë në krye të “Tricolorëve” nga Rio de Zhaneiro dhe do të drejtojë kombëtaren Selecao në datat e FIFA-s.

Ndonëse institucioni ka publikuar një video me deklaratat e presidentit dhe trajnerit të ri, Diniz do të prezantohet për shtyp këtë të mërkurë në selinë e CBF në Rio de Zhaneiro.

“Fernando Diniz do të drejtojë fatin e skuadrës braziliane për një vit. Jam i sigurt se do ta bëjë këtë me shumë konkurrencë siç ka qenë gjithmonë”, ka thënë Rodrigues.

Trajneri, nga ana e tij, siguroi se zgjedhja është “një krenari dhe një nder”.

“Unë stërvita disa nga lojtarët kur ishin më të rinj, Bruno Guimaraes dhe Antony, për shembull. E kam ndjekur shumë rritjen e gjithë atij brezi. Kam qenë gjithashtu një kundërshtar i disave dhe kam përfunduar duke admiruar shumë të tjerë duke luajtur në Brazil dhe jashtë në Evropë”, përfundoi Diniz.

Rodrigues ka siguruar që Ancelotti do të jetë në krye të skuadrës braziliane nga qershori i vitit 2024, por ai donte të sqaronte se Diniz do të ketë autonomi të plotë gjatë kësaj periudhe.

“Ai është trajneri dhe do të pajtojë Fluminensen dhe kombëtaren gjatë kësaj kohe. Për ne, si trajner i skuadrës braziliane, ai nuk është i përkohshëm. Ai ka një kontratë 12-mujore. Ai do të bëjë kalimin te Ancelotti, i cili do të arrijë në Copa America”, përfundoi presidenti i Federatës Braziliane të Futbollit.

Edicioni i ardhshëm i Copa America do të mbahet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës midis 20 qershorit dhe 14 korrikut të vitit 2024.

Finalja e Ligës së Kampionëve do të luhet më 1 qershor dhe La Liga përfundon më herët, më 26 maj, kështu që Ancelotti mund të përfundojë sezonin evropian dhe të bashkohet me ekipin brazilian.

 

You may also like ...