Lista e plotë e fituesve të BAFTA

Fituesit kryesorë

The Favourite: 7 çmime, nominuar në 12 kategori
Roma: 4 çmime, nominuar në 7 kategori
Bohemian Rhapsody: 2 çmime, nominuar në 7 kategori
Black Panther: 1 çmim, nominuar në 1 kategori
BlacKkKlansman: 1 çmim, nominuar në 5 kategori
Green Book: 1 çmim, nominuar në 4 kategori
Vice: 1 çmim, nominuar në 6 kategori
A Star is Born: 1 çmim, nominuar në 7 kategori

Bafta Film Awards 2019: Lista e plotë

Best film

Winner: Roma
BlackkKlansman
The Favourite
Green Book
A Star Is Born

Outstanding British film

Winner: The Favourite
Beast
Bohemian Rhapsody
McQueen
Stan & Ollie
You Were Never Really Here

Leading actor

Winner: Rami Malek – Bohemian Rhapsody
Bradley Cooper – A Star Is Born
Christian Bale – Vice
Steve Coogan – Stan & Ollie
Viggo Mortensen – Green Book

Leading actress

Winner: Olivia Colman – The Favourite
Glenn Close – The Wife
Lady Gaga – A Star Is Born
Melissa McCarthy – Can You Ever Forgive Me?
Viola Davis – Widows

Supporting actor

Winner: Mahershala Ali – Green Book
Adam Driver – BlackkKlansman
Richard E Grant – Can You Ever Forgive Me?
Sam Rockwell – Vice
Timothee Chalamet – Beautiful Boy

Supporting actress

Winner: Rachel Weisz – The Favourite
Amy Adams – Vice
Claire Foy – First Man
Emma Stone – The Favourite
Margot Robbie – Mary Queen of Scots

Director

Winner: Alfonso Cuaron – Roma
Spike Lee – BlacKkKlansman
Pawe? Pawlikowski – Cold War
Yorgos Lanthimos – The Favourite
Bradley Cooper – A Star Is Born

EE Rising Star Award (voted for by the public)

Winner: Letitia Wright
Jessie Buckley
Cynthia Erivo
Barry Keoghan
Lakeith Stanfield

Outstanding debut by a British writer, director or producer

Winner: Beast – Michael Pearce (writer/director), Lauren Dark (producer)
Apostasy – Daniel Kokotajlo (writer/director)
A Cambodian Spring – Chris Kelly (writer/director/producer)
Pili – Leanne Welham (writer/director), Sophie Harman (producer)
Ray & Liz – Richard Billingham (writer/director), Jacqui Davies (producer)

Film not in the English language

Winner: Roma
Capernaum
Cold War
Dogman
Shoplifters

Documentary

Winner: Free Solo
McQueen
RBG
They Shall Not Grow Old
Three Identical Strangers

Animated film

Winner: Spider-Man: Into The Spider-Verse
Incredibles 2
Isle of Dogs

Original screenplay

Winner: The Favourite
Cold War
Green Book
Roma
Vice

Adapted screenplay

Winner: BlacKkKlansman
Can You Ever Forgive Me?
First Man
If Beale Street Could Talk
A Star Is Born

Original music

Winner: A Star Is Born
BlackkKlansman
If Beale Street Could Talk
Isle of Dogs
Mary Poppins Returns

Cinematography

Winner: Roma
Bohemian Rhapsody
Cold War
The Favourite
First Man

Costume design

Winner: The Favourite
The Ballad of Buster Scruggs
Bohemian Rhapsody
Mary Poppins Returns
Mary Queen of Scots

Editing

Winner: Vice
Bohemian Rhapsody
The Favourite
First Man
Roma

Production design

Winner: The Favourite
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
First Man
Mary Poppins Returns
Roma

Make-up and hair

Winner: The Favourite
Bohemian Rhapsody
Mary Queen of Scots
Stan & Ollie
Vice

Sound

Winner: Bohemian Rhapsody
First Man
Mission: Impossible – Fallout
A Quiet Place
A Star Is Born

Special visual effects

Winner: Black Panther
Avengers: Infinity War
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
First Man
Ready Player One

British short film

Winner: 73 Cows
Bachelor
The Blue Door
The Field
Wale

British short animation

Winner: Roughhouse
I’m OK
Marfa

Outstanding contribution to British cinema

Stephen Woolley and Elizabeth Karlsen