Header

Këto janë 6 ushqimet më të shëndetshme në planet

Në vend që të “ngarkojmë” trupin tonë me suplemente ushqimore dhe vitamina, mjafton të bëjmë disa ndryshime të vogla në dietën tonë të përditshme dhe të përfshijmë ushqime që janë të mira si për shëndetin tonë fizik ashtu edhe për atë mendor. Nuk kemi nevojë të shpenzojmë shumë para apo të shkojmë në dyqane speciale për t’i blerë pasi ka disa ushqime të shëndetshme që i gjejmë shumë lehtë në supermarkete dhe dyqane ushqimore.

Arrat
Arrat janë shumë të pasura me lëndë ushqyese dhe janë ndër ushqimet më të mira që mund të hani. Sipas një studimi të fundit, një grusht arra përmban dyfishin e sasisë së antioksidantëve se çdo produkt tjetër.

Domatet
Ka shumë studime që pretendojnë se konsumimi afatgjatë i domateve lidhet me një rrezik më të ulët të sëmundjeve kardiovaskulare, disa formave të kancerit dhe mbrojtjes së lëkurës nga ndryshimet e kohës.

Molla
Të gjithë e kemi dëgjuar thënien e vjetër “një mollë në ditë e mban mjekun larg”. Megjithatë, mënyra ideale për ta konsumuar për të përfituar nga të gjitha vitaminat e tij është të mos e qëroni.

Tërshëra
Tërshëra është superushqimi që duhet ta përfshini patjetër në dietën tuaj të përditshme dhe të fëmijëve tuaj. Ajo përmban dy fibra të rëndësishme të tretshme, B-glukanin dhe avenoantramidin, të cilat së bashku ndihmojnë në luftimin e sëmundjeve kardiovaskulare të lidhura me obezitetin, si sulmi në zemër dhe diabeti i tipit B. Në të njëjtën kohë, tërshëra është mëngjesi ideal pasi krijon një ndjenjë ngopjeje dhe mbush trupin me energji për të nisur siç duhet ditën.

Thjerrëzat
Thjerrëzat janë pjesë e dietës njerëzore në mbarë botën për mijëra vjet. Ato janë një burim proteinave dhe fibrave me bazë bimore, ndërkohë që ulin kolesterolin, luftojnë inflamacionin dhe krijojnë një ndjenjë të ngopjes.

Vaji i ullirit
Vaji i ullirit është zot i lëngshëm i dietës mesdhetare. Vaji i ullirit ekstra i virgjër, sipas hulumtimeve, lidhet me më pak sulme në zemër dhe sëmundje të tjera të lidhura me obezitetin, si dhe me një rrezik të ulët të kancerit.

You may also like ...