Jessica Simpson: Po vrisja veten me alkool dhe pilula

Pesë vjet më parë Jessica Simpson pati një ofertë për të shkruar një libër motivues “për të jetuar jetën tuaj më mirë,”.
Në prag të botimit të librit të memoareve ‘Open Book’, Jessica Simpson zbulon për herë të parë se ishte abuzuar seksualisht kur ishte e re.
Dhimbja e madhe dhe presionet në karrierë, kishin bere qe ajo te merrte alkool dhe stimuluesa – një varësi që të shtynte per më vonë mjekun e saj. “Nuk u ndjeva rehat për të folur për veten time në një mënyrë që nuk ishte e sinqertë. Jam një gënjeshtare e tmerrshme. Unë po vrisja veten me të gjitha pijet dhe pilulat,” shkruan ajo.Ylli i muzikës hoqi dorë nga pija në nëntor 2017, por terapia ishte pjesa më e vështirë.“Përdorimi i alkoolit ishte i lehtë. Unë u çmenda me atë shishe. Në mënyrën sesi më lejonte të qëndroja e vetëkënaqur dhe e dehur”, shkruan ajo.

Abuzimi filloi kur ishte 6-vjeç, “kur ndante një shtrat me vajzën e një mikut të familjes.

“Doja t’u tregoja prindërve të mi. Unë isha viktimë, por disi u ndjeva keq,” pohon këngëtarja 39-vjeçare.

Kur ishte 12-vjeç, ajo u tregoi prindërve të saj, Tina dhe Joe Simpson, ndërsa ata ishin në një udhëtim me makinë. Nëna e saj goditi krahun e babait të saj dhe i thirri: “Unë ju thashë qe po ndodhte diçka.”

“Babi nuk levizi syte dhe nuk tha asgjë,” shkruan Simpson. “Asnjëherë nuk kemi qëndruar në shtëpinë e miqve të prindërve të mi, por gjithashtu nuk kemi folur për ato që kam thënë.”
Në vitet që pasuan, ndërsa ajo përhapej për famë me zërin e saj të madh dhe shfaqjen televizive realiste Newlyweds, e cila dokumentoi martesën e saj trevjeçare me Nick Lachey, fansat e saj ranë në dashuri me gruan e re që fliste nga zemra.

Por ajo varrosi ankthin e saj, dhimbjen dhe traumën që kishte përjetuar. Vetëm miqtë dhe familja e saj më e ngushtë e dinin të vërtetën.

Në vitin 2010, këngëtarja që drejton një linjë veshjesh gjeti bashkëshortin e saj të shpirtit Eric Johnson, me të cilin u martua katër vjet më vonë dhe kanë tre fëmijë, vajzën Maxwell, 7-vjeç, djalin Ace, 6-vjeç dhe vajzën e vogël Birdie, 10-muajsh.

Ajo shpreson se libri dhe muzika do t’i ndihmojë të tjerët të dinë se nuk janë vetëm.

“Ka qenë një udhëtim i gjatë emocional dhe i thellë,” thotë ajo. “Një nga të cilat unë kam kaluar anën tjetër me një lumturi të pastër dhe përmbushje dhe pranim të vetvetes. Unë e kam përdorur dhimbjen time dhe e kam shndërruar në diçka që mund të jetë e bukur dhe me shpresë frymëzuese për njerëzit.”-thote Simpson.