Izraeli pezullon kontaktet diplomatike me BE-në

epa05022962 A general view on the Dome of the Rock, at Al Aqsa Mosque compound during the Muslim Friday prayer, in the Old City of Jerusalem, 13 November 2015. According to Palestinian media reports, Jordanian Ministry of Awqaf and Islamic Affairs sent its technical delegation to conduct technical and engineering studies and preview the installation of cameras locations that will be installed at Al-Aqsa Mosque compound. EPA/ATEF SAFADI

Qeveria e Izraelit ka pezulluar kontaktet diplomatike me Bashkimin Evropian, në shenjë proteste ndaj vendimit të bllokut për etiketimin e produkteve të prodhuara në kolonitë izraelite në Bregun Perëndimor dhe territore të tjera të pushtuara nga Izraeli.Kryeministri Benjamin Netanyahu e njoftoi vendimin të djelën, duke e shoqëruar me sqarimin se kontaktet me organizmat e BE-së dhe përfaqësuesit e tyre do të vazhdojnë të qëndrojnë të pezulluara deri në një rivlerësim të ri nga qeveria izraelite.