Header

Golashënuesit më të mirë të EURO2024 deri tani

Krahas parashikimeve se kush do ta fitojë Euro2024, si kudo tjetër, ka gjithmonë parashikime se kush do të përfundojë si golashënuesi më i mirë.

Do të ketë shumë konkurrentë për çmimin ‘Këpuca e Artë’ në turne, ndërsa Franca, Spanja, Anglia dhe Gjermania mund të jenë favoritët për të fituar Kampionatin Evropian.

Nga transferimi i Kylian Mbappe në Real Madrid që u bë kryefjalë përpara Euros deri te Cristiano Ronaldo që kërkon të shtojë rekordin e tij, përveç Harry Kane të Anglisë dhe Florian Wirtz të Gjermanisë, do të ketë sfidues të rinj që do të shfaqen.

Me përballjen finale që do të mbahet në Olympiastadion të Berlinit më 14 korrik, deri tani dy golashënuesit më të mirë të Euro 2024 janë Jamal Musiala dhe Ivan Schranz me dy gola secili.

Euro 2024 top scores in full

Player Country Goals Assists
Jamal Musiala Germany 2 0
Ivan Schranz Slovakia 2 0
Kai Havertz Germany 1 1
Fabian Ruiz Spain 1 1
Michel Aebischer Switzerland 1 1
Ilkay Gundogan Germany 1 1
Florian Wirtz Germany 1 0
Niclas Fullkrug Germany 1 0
Nedim Bajrami Albania 1 0
Alessandro Bastoni Italy 1 0
Emre Can Germany 1 0
Kwadwo Duah Switzerland 1 0
Breel Embolo Switzerland 1 0
Barnabas Varga Hungary 1 0
Alvaro Morata Spain 1 0
Nicolo Barella Italy 1 0
Wout Weghorst Netherlands 1 0
Adam Buksa Poland 1 0
Cody Gakpo Netherlands 1 0
Christian Eriksen Denmark 1 0
Erik Janza Slovenia 1 0
Dani Carvajal Spain 1 0
Jude Bellingham England 1 0
Nicolae Stanciu Romania 1 0
Razvan Marin Romania 1 0
Denis Dragus Romania 1 0
Mert Muldur Turkey 1 0
Georges Mikautadze Georgia 1 0
Arda Guler Turkey 1 0
Lukas Provod Czech Republic 1 0
Francisco Conceicao Portugal 1 0
Kerem Akturkoglu Turkey 1 0
Klaus Gjasula Albania 1 0
Qazim Laci Albania 1 0
Andrej Kramaric Croatia 1 0
Ivan Schranz Slovakia 1 0
Scott McTominay Scotland 1 0
Xherdan Shaqiri Switzerland 1 0
Jan Karnicnik Slovenia 1 0
Luka Jovic Serbia 1 0
Harry Kane England 1 0
Morten Hjulmand Denmark 1 0

*Correct as of June 21, 6 am BST

You may also like ...