Header

George Clooney zbulon profesionet që ka bërë para se të ishte i famshëm

Emri i tij tani lidhet drejtpërdrejt me Mekën e kinemasë, me hite të mëdha komerciale, reklama dhe llogari të mëdha bankare. Por disa vite më parë, industria globale e argëtimit nuk e kishte përfshirë në rrethin e saj, kështu që ai bënte punë të çuditshme për të siguruar jetesën.

Sot, aktori fitues i Oskarit dhe një nga yjet më të mëdhenj në industrinë botërore të filmit. Por 30 vjet më parë ai shiste sigurimin e jetës derë më derë. Ai ka raportuar se në ditën e tij të parë në punë ai shiti vetëm një kartelë sigurimi dhe njeriu që e bleu vdiq në të njëjtën ditë! Por ai nuk hoqi dorë. Ai vazhdoi karrierën e tij në shitje në një biznes të madh që shiste kostume. Ai gjithashtu ka pranuar në një intervistë se ndërsa përpiqej të gjente një pozicion në Hollywood, në fillim të karrierës së tij jetonte në dollapin e një shoku dhe kishte një biçikletë që e përdorte për të shkuar në audicione.

Audicionet e para të dështuara

Ai bëri audicionin për rolet e z. Bjonde në ‘Reservoir Dogs’ dhe për JD në ‘Thelma & Louise’ që u fituan përfundimisht nga Michael Madsen dhe Brad Pitt. Më në fund, aktori tashmë 61-vjeçar bëri debutimin e tij të qetë me një sërë rolesh në filma mashtrues.

Pamja e tij më e mirë? In Return of the Killer Domatoes, një film i vitit 1988 për një shkencëtar të çmendur që zhvillon një proces që i kthen domatet në vrasës.

Clooney në këtë film luan Matt, një kuzhinier picash, i cili duhet të ndihmojë xhaxhain e tij të shpëtojë botën nga domatet vdekjeprurëse.

Ishte në fund të fundit roli i tij si doktori seksi Doug Ross në serialin amerikan ER ai që e çoi Clooney në famë.

Sot në moshën 61-vjeçare, përveç çmimeve Oscar, George Clooney po pasurohet çdo vit. Gjatë dy dekadave të fundit, reklamat për kafenë e tij kanë sjellë më shumë se 40 milionë dollarë, dhe shitja katër vjet më parë e kompanisë së tekilës Casamigos që ai bashkëthemeloi vlerësohet të ketë fituar rreth 1 miliard dollarë. Thënë kjo, ai është një nga aktorët, skenaristët, regjisorët dhe producentët më të suksesshëm.

Ai gjithashtu nuk e ka marrë rastësisht nderin të jetë aktori më i lezetshëm dhe më i pëlqyeshëm i Hollivudit. Edhe pse shumë i famshëm për gati 30 vjet, ai nuk ka rënë në asnjë prej kurtheve të zakonshme të të famshmëve moderne. Nuk ka foto të tij duke rënë në gjendje të dehur, asnjë paraqitje në TV realitet, tatuazhe të pamenduara apo marrëdhënie me dado. Edhe dasma e tij në Venecia në vitin 2014 me avokaten Amal Alamuddin pati një shkëlqim retro.

You may also like ...