Header

Funerali i Mbretëreshës i kushtoi qeverisë britanike 162 milion £

Ceremonia e funeralit të Mbretëreshës Elisabeth II në shtatorin e vitit të shkuar i kushtoi qeverisë britanike 161.7 milionë pound. Lajmin e bëri të ditur Thesari i Britanisë së Madhe.

Pasi monarkia 96-vjeçare ndërroi jetë më 8 shtator, vendi u fut në dhjetë ditë zie kombëtare të cilat u finalizuan me funeralin shtetëror më 19 shtator.

Gjatë kësaj periudhe, qindra mijëra njerëz morën rrugën për në Londër për t’i bërë nderimet e tyre gjatë shtrirjes së saj në shtetin e Westminster Hall.

Shefi i Sekretarit të Thesarit, John Glen tha se vdekja e Mbretëreshës Elizabeth II ishte një “moment me rëndësi të madhe kombëtare” dhe se qeveria duhej të siguronte që ngjarjet përreth “të kalonin pa probleme dhe me nivelin e duhur të dinjitetit, duke garantuar në çdo kohë sigurinë sigurinë e publikut”.

Një ndarje e kostove të ofruara nga qeveria tregoi se Home Office pagoi shumën më të madhe, me 74 milion £, e ndjekur nga Departamenti për Kulturë, Media dhe Sport që mbuloi 57.4 milion £.

Qeveria skoceze shkaktoi kosto prej 18.8 milion £, ndërsa qeveria e Uellsit dhe zyra e Irlandës së Veriut pagoi rreth 2 milion £ secila. Thesari tha se qeveritë skoceze dhe të Uellsit dhe zyra e Irlandës së Veriut u rimbursuan plotësisht për kostot e tyre përkatëse.

Më 6 maj, Mbreti u kurorëzua në Westminster Abbey së bashku me Mbretëreshën.

You may also like ...