Header

Eurovizioni i përgjigjet ankesave për sjellje të keqe

Organizatorët e Eurovision Song Contest kanë thënë se i vjen keq që disa delegacione “nuk respektuan frymën e rregullave” në Suedi.

Angelina Mango e Italisë dhe Bambie Thug e Irlandës janë ndër garuesit që u ankuan për një atmosferë “të tensionuar” dhe “të tmerrshme” në prapaskenë. Këngëtari holandez Joost Klein gjithashtu u dërgua në shtëpi pasi u akuzua për sjellje frikësuese nga një anëtare femër e grupit të produksionit.

Në një deklaratë të hënën, Unioni Evropian i Transmetuesve (EBU), i cili drejton Eurovizionin, pranoi se disa garues kishin paraqitur ankesa.

“Ne folëm me një numër delegacionesh gjatë ngjarjes në lidhje me çështje të ndryshme që na u sollën në vëmendje,” tha ai.

“Organet drejtuese të EBU, së bashku me krerët e delegacioneve, do të shqyrtojnë ngjarjet rreth ESC në Malmö për të ecur përpara në një mënyrë pozitive dhe për të siguruar që vlerat e ngjarjes të respektohen nga të gjithë.”

Ai shtoi se rastet individuale do të diskutohen në një datë të mëvonshme.

Konkursi u la në hije nga protestat për pjesëmarrjen e Izraelit, për shkak të kostos humanitare të luftës së tij kundër Hamasit.

Mijëra njerëz protestuan në rrugët e Malmos dhe përfaqësuesja e vendit, Eden Golan, mori një përzierje brohoritjesh nga publiku teksa performonte në skenë.

Pas finales së madhe, Bambie Thug, i cili ka qenë i hapur në pikëpamjet e tyre pro-palestineze, akuzoi gjithashtu transmetuesin kombëtar të Izraelit, KAN, për “nxitje të dhunës” kundër tyre gjatë mbulimit të tij

You may also like ...