Ermonela Jaho, murgesha që po shokon londinezët

“The Guardian”: Mos e humbisni Ermonela Jaho

Artistja shqiptare me famë botërore, Ermonela Jaho, godet sërisht me rolin e saj në “Suor Anglica”. Ky rolë për të: “Po jetoj ëndrrën..”.

Ermonela Jaho, shkëlqen përsëri në interpretimet e saj. Këtë herë është prestigjozja “The Guardian” e cila tërheq vëmendjen e audiencës së saj se ata nuk duhet të humbasin performancën e saj në Royal Opera në Londër. Këtë herë artisja shqiptare me famë botërore vjen në rolin e tek “Suor Anglica”, atë të murgeshës, motër Anxhelika, më një interpretim brilant për të cili britanikja “The Guardian” shkruan se nuk humbur. Kjo triologji e Puccinit e vënë në skenë nga Richard Jones në e plotë në 2011 dhe pati shumë sukses.

Në këtë interpretim Ermonela Jaho vjen më sensacionale, me një zë nën kontroll dhe tingull që prek majat dhe thellësitë e personazhit. Interpretim që është duartrokitur pa pushim nga britanikës. Ky publika mundësi ta shijojë shfaqjen deri në 15 mars në Royal House, me një trupë jashtëzakonisht mbështetëse ku përfshihet princesha zemërgur Ann Larson.