Header

Elon Musk dhe Mahsa Amini janë ndër të nominuarit e Parlamentit Evropian për Çmimin Zakharov

Mahsa Amini, gruaja iraniane që vdiq në paraburgim një vit më parë, dhe miliarderi Elon Musk ishin në mesin e një fushe nominimesh të paraqitura të mërkurën për çmimin kryesor të të drejtave të BE-së.

Tre grupet më të mëdha politike në Parlamentin Evropian, Partia Popullore Evropiane, Socialistët dhe Demokratët dhe Renew (Qendrat dhe Liberalët) propozuan që Çmimi Zakharov për Lirinë e Mendimit t’i jepet Mahsa Amini dhe lëvizjes “Gruaja, Jeta, Liria” e cila filloi pas vdekjes së saj. Ky nominim konsiderohet kështu si favorit për çmimin, për të cilin kandidat është edhe Elon Musk.

Grupe të tjera parlamentare parashtruan aktivistë nga Afganistani, Gjeorgjia, Nikaragua, Polonia, El Salvadori dhe Shtetet e Bashkuara si nominimet e tyre, raporton agjencia e lajmeve Ndtv.

Fituesi i çmimit Zakharov do të shpallet në tetor dhe çmimi do të bëhet në seancën plenare të Parlamentit Evropian në Strasburg në dhjetor.

Grupi politik i ekstremit të djathtë Identity and Democracy, i cili përfshin parti të tilla si Alarm Kombëtar i Francës, Lidhja e Italisë dhe AfD e Gjermanisë, ka emëruar Elon Musk, pronarin e platformës X, si kandidat.

Autoritetet iraniane, nga frika se përvjetori i vdekjes së saj mund të rinovojë protestat e përhapura në rrugë, arrestuan babanë e saj dhe paralajmëruan familjen e saj që të mos e shënonte publikisht këtë rast, thanë grupet e të drejtave. Forcat e sigurisë bllokuan gjithashtu hyrjen në varrezat ku është varrosur Amini.

Çmimi “Për Lirinë e Mendimit” mban emrin e fizikanit bërthamor dhe disidentit rus Andrei Zakharov, i cili u nderua me Çmimin Nobel për Paqen në 1975.

You may also like ...