Header

Edhe pse fituan këtë vit, zviceranët kundër organizimit të Eurovisionit

Pothuajse gjysma e popullsisë së Zvicrës ka një mendim negativ për organizimin e Eurovision Song Contest vitin e ardhshëm, sipas rezultateve të një sondazhi të publikuar të shtunën nga gazeta Blick.

Një sondazh përfaqësues me pothuajse 25 mijë njerëz zbuloi se 49% ishin qartësisht ose disi kundër mbajtjes së konkursit muzikor, ndërsa 46% ishin qartësisht ose disi pro, ndërsa 5%  nuk kanë ende asnjë mendim.

Por ju pëlqen apo jo, Zvicra do të presë këtë festival muzikor në vitin 2025 falë këngëtarit Nemo, i cili fitoi në konkursin e sivjetmë në Malmo, Suedi, me këngën e tij optimiste “The Code”.

Me Nemo që fitoi për Zvicrën, vendi alpin do të jetë nikoqir i ardhshëm i konkursit, i cili do të shfaqë interpretues nga i gjithë kontinenti dhe më gjerë.

You may also like ...