Header

Del në shitje vila e George Clooney në liqenin Como!

George Clooney dhe gruaja e tij, Amal Clooney, kanë nxjerrë në treg vilën e tyre ikonike në Liqenin Como për një shumë të mahnitshme prej 100 milionë eurosh (107 milionë dollarë). Shitja shënon fundin e një epoke për çiftin, pasi kjo pasuri piktoreske ka vlerë sentimentale si vendi ku ata u takuan për herë të parë.

Thashethemet për qëllimet e George Clooney për t’u ndarë me ‘Villa Oleandra’ kanë qarkulluar prej vitesh. Raportet u shfaqën për herë të parë në vitin 2010, me shqetësime për vëmendjen e vazhdueshme të paparacëve të tërhequr në zonë për shkak të pranisë së aktorit.

Në vitin 2015, pak pas martesës së tij me avokaten Amal Clooney, këto thashetheme u rishfaqën, duke lënë të kuptohet se George po mendonte ta shiste vilën për t’i shpëtuar syrit të mediave dhe turistëve.

Aktori 62-vjeçar e bleu fillimisht vilën nga familja Heinz (pronarët e Pittsburgh Steelers) për 7 milionë dollarë në 2002. Nëse prona shitet diku afër çmimit të kërkuar, kjo do të nënkuptonte një fitim të konsiderueshëm për aktorin.

Liqeni i Comos ka qenë një vendstrehim i dashur për familjen Clooney. Ata janë parë shpesh duke shijuar vendin mahnitës gjatë muajve të verës. Historia e dashurisë së çiftit filloi kur Amal vizitoi rezidencën e George në 2013, e prezantuar nga një mik i përbashkët. Romanca e tyre u kurorëzua në një martesë vetëm një vit më vonë, në 2014.

Vila idilike u bë një strehë për çiftin, fëmijët e tyre binjakë, Alexander dhe Ella, dhe një vend grumbullimi për miqtë e famshëm, duke përfshirë ish-presidentin e SHBA Barack Obama, Princin Harry, Meghan Markle, Jennifer Aniston dhe Matt Damon.

Rezidenca në Italinë Veriore ka 25 dhoma, kopshte të rregulluara, një pishinë të jashtme dhe madje edhe një teatër.

You may also like ...