Kuriozitete

8 Maj, 2018

Rusia mund të bllokojë “Facebook-un”

Rusia thotë se mund ta bllokojë “Facebook”, nëse ky rrjet social nuk i ruan të dhënat e përdoruesve rusë në servera të vendosura në territorin rus. Ky paralajmërim u bë nga Alexander Zharov, kreu rregullator i medieve shtetërore ... Lexo »

Maj 08, 2018
18 Prill, 2018

Cannes të ndalon të bësh selfie këtë vit!

“Në Cannes vihet për të parë, jo për të të parë”. Kështu deklaroi një prej drejtuesve të Festivalit të Filmit, Thierry Fremaux, gjatë një konference shtypi, ndërsa iu përgjigj pyetjes për ndalimin e fotografive “selfie” në tapetin e kuq. Ndërsa ... Lexo »

Prill 18, 2018

Ajnshtajni romantik, Letra për italianen, në ankand

Një shënim i shkruar nga Albert Ajnshtajn për një shkencëtare të re, e cila kishte refuzuar ta takonte atë u shit në një ankand në Jerusalem bashkë me një sërë letrash të tjera të fizikanit të njohur. “Për studiuesen shkencore, ... Lexo »

Mars 07, 20181 Mars, 2018

Kisha që nuk pranon besimtarë pa armë

Një prift i fiksuar pas armëve ka mbajtur një meshë vetëm për çiftet të cilat ishin të armatosura me pushkë AR-15 dhe kishin në kokë kurora me plumba. Kisha kontroverse Tempulli i Bashkimit dhe Paqes në Botë, në Pensilvani të ... Lexo »

Mars 01, 2018