Filma


25 Maj, 2018

“James Bond” i besohet Danny Boyle

Regjisori fitues i çmimit “Oscar”, Danny Boyle do të ribashkohet me Daniel Craig për të realizuar filmin e 25-të të “James Bond”, që pritet të publikohet më 25 tetor 2019. Boyle gjithashtu do të bashkohet edhe me skenaristin e “Trainspotting”, ... Lexo »

Maj 25, 2018


22 Maj, 2018

Historia prekë se e “Wonderstruck”

I prezantuar në Festivalin e Cannes në vitin 2017, “Wonderstruck” është filmi i bazuar në romanin e autorit Brian Selznick, i cili pritet të dalë në kinema më 14 korrik. Vetë Selznick ka shkruar dhe skenarin për filmin, regjia e ... Lexo »

Maj 22, 2018


21 Maj, 2018

Rinovohet “The Marvelous Mrs. Maisel”

Producentes Amy Sherman-Palladino iu realizua ëndrra e saj, “Amazon” vendosi t’i rinovojë kontratën e “The Marvelous Mrs. Maisel” me një sezon të tretë. Krijuesja dhe producentja e serialit mori “dritën jeshile” nga “Amazon”, për të vazhduar serialin dramatik të një ... Lexo »

Maj 21, 20182 Maj, 2018

Nis xhirimet komedia zvicerano-shqiptare

Nis një bashkëpunim zvicerano-shqiptar për një film të metrazhit të shkurtër, të zhanrit komedi, xhirimet e të cilit janë planifikuar të fillojnë gjatë muajit qershor dhe korrik, në dy shtetet, Kosovë-Zvicër. Kjo nismë vjen nga aktorët Jeton Zogjani, Ridvan Murati ... Lexo »

Maj 02, 2018


2 Maj, 2018

Charlie Chaplin, film mbi legjendën e kinemasë

“Altitude” dhe “Showtime” kanë bashkuar forcat për të realizuar “Chaplin” filmin dokumentar të Peter Middleton e James Spinney, mbi aktorin dhe regjisorin Charlie Chaplin. Projekti pritet të projektohet në Festivalin e Cannes. Filmi mbështetet edhe nga “Chaplin’s World”, një muze ... Lexo »

Maj 02, 2018


30 Prill, 2018

‘Avengers: Infinity War’ hyn në histori

‘Avengers: Infinity War’ ka bërë historinë pasi ka arritur 630 milionë dollarë vetëm në fundjavën e hapjes globale të filmit. Vlerësimi është bërë paraprakisht, pasi filmi nuk është dhënë ende në Kinë. Nëse konfirmohet, filmi me superhero do të kalojë ‘The ... Lexo »

Prill 30, 2018


28 Prill, 2018

“Mendoj për Ty” shfaqet në Sydney

Në solidarizim me të mbijetuarat e dhunës seksuale gjatë luftës së Kosovës, në Sydney të Australisë është shfaqur dokumentari “Mendoj për Ty”, i Alketa Xhafës dhe producentes Anna di Lellio. Ish-Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga dhe Ambasadori i Kosovës në ... Lexo »

Prill 28, 2018


28 Prill, 2018

Serial mbi mafien dhe besën shqiptare

Shkrimtari dhe skenaristi i njohur britanik, Tony Jordan po punon në një projekt televiziv që rrëfen për mafien shqiptare. Ai është bashkuar me “Antenna Group” për të prodhuar “Besa”, një seri prej 45 minutash, e ndarë në 12 episode. “PRVA” në ... Lexo »

Prill 28, 2018