Header

Carla Bruni flet për betejën me kancerin: “Kam një vajzë 12-vjeçare dhe dua ta shoh të rritet”

Këngëtarja, modelja dhe ish-Zonja e Parë e Francës, Carla Bruni, zbuloi vitin e kaluar se në 2019-n ishte diagnostikuar me kancer gjiri.

“Jam diagnostikuar me kancer gjiri katër vjet më parë. Kirurgji, terapi me rrezatim, terapi hormonale, kam kaluar trajtimin e zakonshëm për këtë lloj kanceri”, u shpreh ajo.

Teksa kanë kaluar disa muaj nga kjo deklaratë, Bruni foli së fundmi për “Vanity Fair” dhe tregoi përvojën e saj, por edhe se si e ndryshoi “beteja” e saj me kancerin.

Për Carla Brunin, çdo person ka traumat e veta personale:

“Psikoterapitë adresojnë të gjitha këto dhe kanë ndryshuar gjithçka në jetën time. Tani, ndjej se jeta ime ka kuptim. Zbulova një liri të jashtëzakonshme që nuk na mësohet, megjithëse duhet mësuar që në djep. Ne jemi të lirë të zgjedhim se si do të reagojmë ndaj ekzistencës sonë, nuk e dija këtë sepse isha i kapur nga egoja. Egoja është atje për të na mbrojtur, si truri ynë, i cili është si një qendër alarmi. Kanceri hap dyer të reja. Sapo të kapërceni tronditjen fillestare, është pothuajse freskuese, edhe nëse është e dhimbshme, shqetësuese dhe e frikshme. Unë kam një vajzë 12-vjeçare dhe dua ta shoh të rritet”.

Carla Bruni, son jardin secret | Vanity Fair

 

You may also like ...