Header

Beyoncé, Jay-Z blejnë shtëpinë më të shtrenjtë të shitur ndonjëherë në Kaliforni

Beyoncé dhe bashkëshorti Jay-Z kanë paguar 200 milionë dollarë për shtëpinë e tyre të re në Kaliforni, duke e bërë atë shtëpinë më të shtrenjtë të shitur ndonjëherë në atë shtet, sipas TMZ. Prona prej 30,000 metrash katrorë në Malibu u projektua nga arkitekti mjeshtër japonez Tadao Ando, i cili gjithashtu krijoi rezidencën prej 57.3 milionë dollarësh të Kanye West që ai fitoi gjatë divorcit të tij nga Kim Kardashian.

Shtëpia tërësisht prej betoni ishte në pronësi më parë nga koleksionisti i artit William Bell dhe iu deshën 15 vjet për ta ndërtuar, sipas agjencisë së shitjes. Bashkëpunëtorët e “Crazy In Love” thuhet se morën një marrëveshje të madhe për kufizimin, pasi në fakt u rendit për 295 milionë dollarë.

Ky investim thuhet se është gjithashtu kontrata e dytë më e shtrenjtë e pasurive të paluajtshme në vend, pasi një apartament në New York City është shitur më parë për 238 milionë dollarë. Fansat në mediat sociale kishin reagime të ndryshme për blerjen e re të Carters, disa njerëz menduan se blerja ishte “e tepërt” dhe disa e quajtën Beyoncé, 41 vjeç dhe Jay-Z, 53, “kapitalistë”.

Një person shkroi në Twitter: “Asnjë person në një shoqëri normale nuk duhet të ketë kaq shumë pasuri.”

Një tjetër komentoi: “Kush blen një shtëpi që kushton kaq shumë, vëlla, është kaq e kotë. Me ato para mund të blesh aq shumë tokë për të shpëtuar tokën, por më mirë t’i shpenzosh ato për një shtëpi mbretërore…”

Jay-Z dhe Beyoncé kanë një portofol të madh të pasurive të paluajtshme. Në vitin 2017, çifti i cili u martua në vitin 2008 dhe ka tre fëmijë – bleu një shtëpi në Bel-Air për 88 milionë dollarë, sipas TMZ. Po atë vit, muzikantët e “Upgrade U” hodhën 26 milionë dollarë në një pallat prej 12,000 metrash katrorë në Hamptons.

You may also like ...