Header

Avioni me pajisje mjekësore merr flakë gjatë uljes, 8 të vdekur

Një avion në Filipine që kishte ngarkuar pajisje mjekësore në luftën kundër koronavirusit, është përfshirë nga flakët dhe si pasojë kanë humbur jetën 8 persona.

Avioni ka marrë flakë në pistën e aeroportit në Manila, pasditen e sotme.

Lajmi bëhet i ditur nga New York Times.

Si pasojë ka gjetur vdekjen një pacient së bashku me 7 persona të tjerë, përfshirë ekuipazhin dhe personelin mjekësor.

Pacienti që humbi jetën ka shtetësi kanadeze.

Në bordin e avionit ndodhej e dashura, filipino-amerikane e pacientit kanadez si dhe 6 qytetarë filipinas, 4 prej tyre pjesë e ekuipazhit si dhe një mjek dhe një infermiere.Qeveria filipinase ka konfirmuar se avioni, Lion Air, përdorej nga instituti kërkimor për ilaçet tropikale, në plan të parë në luftën kundër koronavirusit.

Shpërthimi i avionit, dyshohet se është shkaktuar nga humbja e karburantit

You may also like ...