Header

Apartamenti i Karl Lagerfeld në Paris u shit për 10 milionë euro

Apartamenti futuristik në Paris i stilistit të ndjerë Karl Lagerfeld u shit për 10 milionë euro në ankand të martën, tha noteri i saj.

Çmimi përfundimtar (i cili ishte 11.1 milionë euro me tarifat noteriale) ishte afërsisht dyfishi i çmimit udhëzues, i vendosur në 5.3 milionë euro.

Nuk u dhanë detaje për blerësin. E vendosur në një ndërtesë të shekullit të 17-të në Quai Voltaire, shtëpia me tre dhoma ka një pamje nga lumi Seine dhe Muzeu i Luvrit.

Apartamenti prej 260 metrash katrorë ka një dhomë zhveshjeje prej 50 metrash katrorë dhe është ripunuar plotësisht nga Lagerfeld “në një stil futuristik me një dysheme betoni dhe seksione xhami me rërë”, sipas noterit.

Lagerfeld me origjinë gjermane, krijimet dhe shfaqjet spektakolare të të cilit për Chanel, Fendi dhe markën e tij patën një ndikim të thellë në botën e modës, jetoi atje për rreth 10 vjet deri në vdekjen e tij në shkurt 2019.

Zyra dhe biblioteka e tij tani janë të hapura për publikun si një librari dhe hapësirë për ngjarje në lagjen Latine të Parisit.

Një serial për jetën e tij, “Becoming Karl Lagerfeld”, pritet të dalë në Disney+ në qershor, me protagonist Daniel Bruhl.

Karl Lagerfeld's Paris apartment sells for 10mil euros | FMT

Karl Lagerfeld's Paris Apartment Sells for $10.8M USD | Hypebeast

Karl Lagerfeld's Paris Apartment Sells for $10.8M USD | Hypebeast

You may also like ...