Header

Albumi i gjashtë i Ed Sheeran “Subtract” bëhet më i shituri i vitit pas vetëm katër ditësh!

Albumi i fundit i Ed Sheeran “Subtract” është bërë më i shituri i vitit pas vetëm katër ditësh. Këngëtari 32-vjeçar publikoi albumin të premten dhe deri në fund të së hënës ka shitur 56,071 kopje. Kjo do të thotë se ka tejkaluar pjesën tjetër të 25 albumeve më të mirë, të cilët shitën një total prej 54,844 kopjesh në atë periudhë.

Albumi i mëparshëm më i shitur më shpejt i këtij viti ishte Did You Know That There’s A Tunnel Under Ocean Blvd nga Lana Del Rey. Të premten, Ed tha se ndihet “më i lehtë” tani që albumi i tij i ri Subtract është publikuar dhe njerëzit po lidhen me të “në një nivel kaq të thellë dhe domethënës”.

Albumi është i fundit në serinë e tij të simboleve matematikore dhe u shkrua kundër një sfondi ngjarjesh sfiduese në jetën e tij vitin e kaluar, duke përfshirë gruan e tij Cherry Seaborn që u diagnostikua me një tumor gjatë shtatzënisë, vdekjen e mikut të tij të ngushtë Jamal Edwards dhe një të drejtë autori. Ylli botëror ka thënë se e përdori albumin për të kanalizuar emocionet e forta që dolën nga kjo kohë e vështirë, duke e përshkruar procesin e shkrimit të këngëve si ‘terapinë’ e tij.

Kjo vjen pasi Ed u pastrua nga akuzat e hitit të tij të vitit 2014, “Thinking Out Loud” që hoqi këngën “Let’s Get it On” të Marvin Gaye në gjykatën federale të Manhattan të enjten. Ai kishte kërcënuar më parë se do të largohej nga industria e muzikës nëse shpallej fajtor për shkëputjen e baladës klasike të dashurisë së Gaye. Ed, i cili e mohoi me forcë akuzën se hiti i tij vodhi elemente themelore muzikore nga kënga e Marvin, ishte përballur me një padi.

You may also like ...