Aktorja shokon ndjekësit me fotografitë e fundit

Aktorja amerikane, Susan Sarandon ka shokuar fansat e saj me publikimin e fotografive të fundit, ku shfaqej me sy të nxirë.

Gjithçka ka ndodhur gjatë grumbullimit për tubimin e radhës të aktores, në Neë Hampshire, ku përveçse shenjave në fytyrë ka pësuar edhe goditje në tru dhe dalje të kupës së gjurit.

“Pakëz rrëshqitej, tronditje në tru, hundë të thyer dhe gju të dalë nga vendi. Kështu që, siç duket nuk do të mund t’i takoj njerëzit në Neë Hampshire, para së gjithash senatorin Bernie Sanders. Vërtet më vjen keq që do ta humb rastin”, ka shkruajtur aktorja në rrjetin social “Instagram”.

Sarandon është mjaft aktive dhe në politikë. Në vitin e kaluar, ajo ishte në mesin e të arrestuarve para Senatit në Washington gjatë protestës kundër presidentit aktual të ShBA, Donald Trump.

View this post on Instagram

A little slip = concussion, fractured nose, banged up knee. So, looks like I won’t be able to meet the folks in New Hampshire with Senator Sanders tomorrow. I’m really sorry I’ll miss that opportunity but here’s what I’d hoped to say: This is an emergency. Ask the scientists, the farmers, the creatures in the sea. Ask all those who have lost their homes from hurricanes, flood and fire, ask the endless stream of climate refugees, and the people of Flint, San Juan, and Standing Rock. This is a emergency. Ask the mothers who have lost their children to the opioid epidemic or because of the price of insulin. Ask the mothers who have lost their kids to gun violence in schools, in churches, in their bedrooms. This is an emergency. Ask those separated from their families at the border, or those separated from their loved ones by an unjust, racist, for-profit prison system. This is an emergency when our young people have no hope for education, for dream-making, because of insurmountable student debt. When teachers are forced to have additional jobs and when 40 hours of honest labor can still leave you in poverty. When homophobia, Islamaphobia, transphobia and racism take lives, that is an emergency. This is not the time for a “pathway” to or “framework” for incremental change. Emergencies require bold, visionary leadership. Senator Sanders believes in us and that together a better world is possible. He has been fighting for social, racial and economic justice his entire life, long before running for President, often before it was acceptable. Now it’s time for us to fight for him.

A post shared by Susan Sarandon (@susansarandon) on