Header

7 përfitimet shëndetësore të ngrënies së karotave në sezonin e verës

Ndërsa temperatura rritet dhe dielli shkëlqen, vera sjell me vete një bollëk frutash dhe perimesh të freskëta. Ndër perimet më të njohura të verës është karota. Ndërsa kjo perime krokante dhe e ëmbël është e disponueshme gjatë gjithë vitit, ajo është veçanërisht e bollshme në muajt e verës. Karotat nuk janë vetëm të shijshme, por janë edhe tepër të shëndetshme, duke ofruar një sërë përfitimesh që mund t’ju ndihmojnë të qëndroni të shëndetshëm gjatë gjithë verës.

1. I pasur me Antioksidantë

Karotat janë të pasura me antioksidantë, të cilat janë substanca që ndihmojnë në mbrojtjen e trupit nga dëmtimet e shkaktuara nga molekulat e dëmshme të quajtura radikale të lira. Radikalet e lira mund të kontribuojnë në zhvillimin e sëmundjeve të tilla si kanceri, sëmundjet e zemrës dhe sëmundja e Alzheimerit. Antioksidantët ndihmojnë në neutralizimin e këtyre radikalëve të lirë dhe parandalojnë dëmtimin e trupit. Karotat janë veçanërisht të pasura me beta-karoten, një lloj antioksiduesi që shndërrohet në vitaminë A në trup. Vitamina A është thelbësore për ruajtjen e shëndetit të shikimit, lëkurës dhe funksionit imunitar.

2. Hidraton

Qëndrimi i hidratuar është i rëndësishëm gjatë muajve të verës kur temperaturat janë të larta dhe rreziku i dehidrimit rritet. Karotat janë një burim i shkëlqyer uji, që përmbajnë afërsisht 88% ujë ndaj peshës. Ngrënia e karotave mund t’ju ndihmojë të mbani të hidratuar, gjë që është thelbësore për ruajtjen e lëkurës së shëndetshme, tretjen dhe temperaturën e trupit.

3. Rritja e funksionit imunitar

Sezoni i verës është një kohë kur shumë njerëz udhëtojnë, ndjekin ngjarje në natyrë dhe kalojnë kohë në vende publike. Ky ekspozim i shtuar ndaj mikrobeve dhe viruseve mund të bëjë një tendosje në sistemin imunitar. Ngrënia e karotave mund të ndihmojë në rritjen e funksionit imunitar, falë përmbajtjes së lartë të vitaminës C. Vitamina C është një lëndë ushqyese thelbësore që luan një rol vendimtar në funksionin e imunitetit, duke ndihmuar në mbrojtjen kundër infeksioneve dhe sëmundjeve.

4. Ndihmon tretjen

Karotat janë një burim i shkëlqyer i fibrave, të cilat janë thelbësore për ruajtjen e një tretjeje të shëndetshme. Fibra ndihmon në funksionimin e duhur të sistemit të tretjes, duke parandaluar kapsllëkun dhe problemet e tjera të tretjes. Ngrënia e karotave mund të ndihmojë gjithashtu në nxitjen e rritjes së baktereve të shëndetshme të zorrëve, të cilat mund të ndihmojnë në përmirësimin e shëndetit të përgjithshëm të tretjes.

5. Mbështet shëndetin e zemrës

Sëmundjet e zemrës janë një nga shkaqet kryesore të vdekjeve në mbarë botën dhe mbajtja e një zemre të shëndetshme është thelbësore për shëndetin dhe mirëqenien e përgjithshme. Karotat janë të pasura me kalium, një mineral që luan një rol vendimtar në shëndetin e zemrës. Kaliumi ndihmon në rregullimin e presionit të gjakut dhe zvogëlimin e rrezikut të sëmundjeve të zemrës. Karotat janë gjithashtu një burim i mirë i fibrave, të cilat kanë treguar se ndihmojnë në uljen e niveleve të kolesterolit dhe zvogëlojnë rrezikun e sëmundjeve të zemrës.

6. Ruani shëndetin e lëkurës

Dielli i verës mund të jetë i ashpër për lëkurën, duke shkaktuar dëmtime dhe plakje të parakohshme. Ngrënia e karotave mund të ndihmojë në ruajtjen e lëkurës së shëndetshme, falë përmbajtjes së lartë të beta-karotenit. Beta-karoteni shndërrohet në vitaminë A në trup, e cila është thelbësore për ruajtjen e lëkurës së shëndetshme. Vitamina A ndihmon në parandalimin e dëmtimit të lëkurës të shkaktuar nga rrezet UV të diellit, duke reduktuar rrezikun e djegies nga dielli, rrudhave dhe shenjave të tjera të plakjes.

7. Promovoni humbjen e peshës

Mbajtja e një peshe të shëndetshme është e rëndësishme për shëndetin dhe mirëqenien e përgjithshme, dhe ngrënia e karotave mund të ndihmojë në mbështetjen e humbjes së peshës. Karotat janë të ulëta në kalori dhe të larta në fibra, duke i bërë ato një ushqim të shkëlqyer për nxitjen e ngopjes dhe reduktimin e urisë. Ngrënia e karotave si një meze të lehtë ose si pjesë e një vakti mund të ndihmojë në reduktimin e marrjes së përgjithshme të kalorive dhe të mbështesë humbjen e peshës.

You may also like ...