5 vjet martesë, William dhe Kate mbeten çifti më mediatik në botë

Duka dhe dukesha e Kembrixh, Prince William dhe Catherine, apo njohur gjërësisht si Kate, festojnë 5 vjetorin e tyre të martesës.

Përgjatë këtyre 5 viteve, William dhe Kate kanë qenë një nga çiftet më të diskutuara e më të përfolura mediatikisht, që nga dita që kurorëzuan dashurinë e tyre në prill të 2011 në Westminster Abbey.

Në eventin e parë Gala të Kate në korrik të viti 2011, një darkë vjetore bamirësie për fëmijët, ajo shkëlqeu me një fustan të mahnitshëm të Jenny Packham. Në shkurt dhe Mars të 2012, William u dërgua në ishujt Falkland si pjesë e detyrës së tij në Forcat Ajrore Mbretërore, ku punoi si kërkues dhe pilot shpëtimi. Ai nisi një karrierë të re më pas si një pilot ambulance helikopteri në vitin 2015. Çifti mbeti më i preferuari i familjes mbretërore me miliona fansa në mbarë botën. Larg bashkëshortit të saj, Kate pati sukses në dhjetëra aktivitete, dalje publike apo angazhime të tjera zyrtare, shoqëruar nga anëtarë të tjerë të familjes mbretërore.

Princi britanikë George, i treti në linjë për fronin e Mbretërisë së Bashkuar lindi më 22 korrik të vitit 2013, tërhoqi vëmëndjen e mbarë medias ndërkombëtare, jashtë spitalit privat “Lindo Wing of St Mary’s Hospital” në Londër. Vetëm një ditë pas ardhjes në jetë, George Alexander Louis, në krahët e prindërve të tij krenarë, i shfaq për herë të parë për botën, nën blicin e qindra kamerave dhe aparatëve fotografikë.

Në prill të 2014, çifti mbretëror dhe djali i tyre vetëm 8 muajsh, mbërritën në Uellington, në Zelandën e re, në një tur 10 ditor atje. Në këtë vizitë për familjen e re mbretërore, George performoi edhe vizitën e tij të parë zyrtare në një vizitë në kopshtin zoologjik të Tarongas në Sidney.

Një vit më pas, çifti mbretëror solli në jetë edhe një trashëgimtare të re, vajzën që lindi të shtunën e 2 majit të vitit 2015, sërish në spitalin “Lindo Wing of St Mary’s”. Emri i plotë i princeshës është Charlotte Elizabeth Diana, bashkimi emrave të gjyshës së saj princeshës Diana dhe stërgjyshës së gjyshes së saj, Mbretëreshës Elizabetë.

Charlotte u pagëzua në një kishë të vogël në shtëpinë verore në Sandringham, më 5 korrik në daljen e parë publike të familjes, që pas lindjes së vogëlushes.

Në prill të 2016, çifti mbretëror britanik vziitoi taxh Mahalin, vendin ku princeshë Diana shkoi vetëm, pjesë e një turi 1 javor në Azinë Jugore.

William dhe Kate u ulën pranë njëri tjetrit në të njëjtin parvaz ku ishte ulur nëna e tij e ndjerë në vitin 1992. Pak ditë më vonë, çifti kaloi një pasdite të këndshme me presidentin amerikan Barack Obama dhe bashkëshorten e tij Michele në “Kensington Palace” në Londër.

wine-drinking

LONDON, ENGLAND - OCTOBER 21: Prince William, Duke of Cambridge and Catherine, Duchess of Cambridge wave off Chinese President Xi Jinping and Peng Liyuan from a creative industry event to celebrate cultural collaboration between the UK and China at Lancaster House on October 21, 2015 in London, England. (Photo by Samir Hussein/WireImage)

LIEGE, BELGIUM - AUGUST 04: Prince William, Duke of Cambridge and Catherine, Duchess of Cambridge attend a WW1 100 Years Commomoration Ceremony at Le Memorial Interallie on August 4, 2014 in Liege, Belgium. Monday 4th August marks the 100th Anniversary of Great Britain declaring war on Germany. In 1914 British Prime Minister Herbert Asquith announced at 11pm that Britain was to enter the war after Germany had violated Belgium's neutrality. The First World War or the Great War lasted until 11 November 1918 and is recognised as one of the deadliest historical conflicts with millions of casualties. A series of events commemorating the 100th Anniversary are taking place throughout the day. (Photo by Chris Jackson/Getty Images)

dancing-gettyrex-uncomfortablegetty-glasses

LONDON, ENGLAND - MAY 02: Catherine, Duchess of Cambridge and Prince William, Duke of Cambridge depart the Lindo Wing with their newborn daughter at St Mary's Hospital on May 2, 2015 in London, England. The Duchess was safely delivered of a daughter at 8:34am this morning, weighing 8lbs 3 oz who will be fourth in line to the throne. (Photo by Chris Jackson/Getty Images)

FRENCH ALPS, FRANCE - MARCH 3: (NEWS EDITORIAL USE ONLY. NO COMMERCIAL USE. NO MERCHANDISING) Catherine, Duchess of Cambridge and Prince William, Duke of Cambridge, with their children, Princess Charlotte and Prince George, enjoy a short private skiing break on March 3, 2016 in the French Alps, France. (Photo by John Stillwell - WPA Pool/Getty Images) (TERMS OF RELEASE - News editorial use only - it being acknowledged that news editorial use includes newspapers, newspaper supplements, editorial websites, books, broadcast news media and magazines, but not (by way of example) calendars or posters.)