3 ditë kërkime, identifikohet trupi i K. Bryant

Pas ngjarjes tragjike ku humbi jetën legjenda e basketbollit amerikan dhe 8 persona të tjerë, autoritetet amerikane vijuan punën për nxjerrjen e trupave të pajetë.

Sa për vështirësi të relievit kodrinor dhe coptimit të rrënojave të helikopterët ekspertët e kanë pasur të vështirë të reagojnë menjëherë. Pas tre ditës nga ngjarja që shokoi botën, ekspertët kanë arritur të identifikojnë trupin e Bryant në rrënoja e e helikoterit. Ky fakt është bërë i ditur nga mjeku ligjor i cili ndodhet në vendngjarje.

Hetuesit i përdorën shenjat e gishtërinjve për t’i identifikuar 41-vjeçarin, pilotin, një tjetër burrë dhe një grua, sipas mjekut ligjor të Ekzaminimit Mjekësor të Los Angelesit. Vajza 13-vjeçare e Kobe Bryant, Gianna, gjithashtu mbeti e vrarë nga ky aksident, mirëpo trupi i saj nuk është identifikuar ende.

“Hetuesit janë duke punuar ende për identifikimin e pesë trupave të tjerë”, ka thënë mjeku ligjor.