Header

Modelja që i vodhi puthjen mbretit të ardhshëm të Anglisë

Një ditë para kurorëzimit të Mbretit Charles III në Londër, mediat kanë ripublikuar një foto të tij duke u puthur me modelen australiane 44 vite më parë. Ngjarja ka ndodhur në mars të vitit 1979, kur Princi Charles, ishte duke vizituar plazhin Cottesloe në Perth, të Australisë Perëndimore.

Teksa mbaronte notin e tij të rregullt në orën 06:30 të mëngjesit, Charles u kap nga modelja 26-vjeçare Jane Priest, ishte veshur me bikini, e cila qeshi teksa vendosi duart mbi supet e mbretit të turpshëm dhe për habinë e tij, i vodhi një puthje në faqe.

King Charles 'Bond' moment immortalised in forgotten photo from 1979 | Royal | News | Express.co.uk

Momenti, i cili u kap në kamera, nuk ishte aq spontan sa mund të dukej në fillim. Në një dokumentar të vitit 2013, fotografi mbretëror Kent Gavin pranoi se i kërkoi Priestit të “vraponte dhe të puthte” Charles për të krijuar një mundësi fotografike.

Por në një intervistë të vitit 2012 në gazetën Evening Standard të Londrës, Priest shpjegoi se si takimi, që synonte “ta bënte Charles më të aksesueshëm”, nuk shkoi saktësisht siç ishte planifikuar.

“Kur më pa, u zhyt në ujë, kështu që mendova ta ndiqja brenda, por sa hyra brenda, ai doli. Kështu që unë e ndoqa jashtë, flokët e shkatërruar, grimi i prishur dhe u ndjeva si një idiote. Unë në fakt shkova dhe i vura duart në gjoks për t’i dhënë një puthje dhe Charles tha: “Jo, unë nuk mund të prek, nuk mund të të prek”, tha Priest për gazetën.

Mundësia e fotografimit, e cila tregonte transformimin e një të riu dikur të vështirë në një princ të dëshirueshëm, sigurisht bëri bujë, duke u shfaqur në faqet e para anembanë globit. Mbetet një nga rastet e rralla që një princ britanik është fotografuar me rroba banje dhe sigurisht me pantallona kaq të shkurtra.

Imazhi i vitit 1979 gjithashtu i dha famë brenda natës modeles Priest, në atë kohë nënë e re e një fëmije, e cila vazhdoi të kishte një karrierë të suksesshme modelingu dhe televizive. “Ai ishte një nga njerëzit më të fuqishëm në botë dhe ishte absolutisht i adhurueshëm”, kujton ajo për Evening Standard.

You may also like ...