Header

10 shtetet që kaluan në finalen e madhe, çfarë ndodhi mbrëmjen e parë të Eurovisionit

Mbrëmjen e djeshme u zhvillua gjysmëfinalja e parë e Eurovisionit, ku performoi disa nga këngët e saj më të njohura, këngëtarja shqiptare me famë ndërkombëtare, Rita Ora. Ndërsa këngëtarja ukrainase Alyosha dhe këngëtarja nga Liverpudlian Rebecca Ferguson performuan një duet të veçantë.

Ndërkohë, pesëmbëdhjetë shtete kënduan, por vetëm dhjetë arritën në finalen e madhe të së shtunës mbrëma.

Kualifikuesit u shpallën në mënyrë të rastësishme.  

  1.  Kroacia:  Le 3 –  “Mama Š?!”
  2.  Moldavia: Pasha Parfeni –  “Soarele si luna”
  3.  Zvicër: Remo Forrer –  “Watergun”
  4.  Finlanda: Käärijä –  “Cha Cha Cha”
  5. Çekia: Vesna – “Kurora e motrës sime”
  6.  Izrael: Noa Kirel – “Unicorn”
  7.  Portugalia: Mimicat –  “Ai coração”
  8.  Suedia: Loreen –  “Tattoo”
  9.  Serbia:  Luke Black –  “Samo mi se spava”
  10.  Norvegjia: Alessandra –  “Mbretëresha e Mbretërve”

Gjysmëfinalja e dytë transmetohet të enjten, më 11 maj, ku shikuesit në Mbretërinë e Bashkuar do të mund të votojnë për të preferuarin e tyre.

Vendet që do të garojnë në gjysmëfinalen e dytë do të jenë Shqipëria, Armenia, Australia, Austria, Belgjika, Qipro, Danimarka, Estonia, Gjeorgjia, Greqia, Islanda, Lituania, Polonia, Rumania, San Marino dhe Sllovenia.

Si një nga ‘Big Five’, Mbretëria e Bashkuar nuk merr pjesë në gjysmëfinale dhe i garantohet një vend në finale. Ata do të bashkohen me Spanjën, Gjermaninë, Italinë, Francën dhe fituesen në fuqi, Ukrainën dhe vendet që kualifikohen nga dy gjysmëfinalet.

Finalja e Eurovision Song Contest 2023 do të transmetohet të shtunën, 13 maj në orën 20:00 në BBC One.

You may also like ...