Zbulohet planeti më i nxehtë në univers

Shkencëtarët kanë zbuluar planetin më të nxehtë ndonjëherë në univers. Ai është KELT-9b i cili është 650 vite dritë larg nga Toka dhe është dy herë më i madh se Jupiteri.

Astronomët e vëzhguan atë me anë të dy teleskopëve robotikë nga Arizona dhe Sutherland.

Teleskopët u përqëndruan tek ylli KELT-9 tepmeraturat e të cilit gjatë ditës arrijnë deri në 43000C.

Nxehtësia që ai mbart është aq intesive sa ai fryhet duke bërë tri herë më i madh se planeti i Jupiterit por me dendësi sa gjysma e tij, raporton The Guardian.

“KELT-9b është një nga exoplanetët më të çuditshëm që kam parë ndonjëherë,”-ka thënë Scott Gaudi, një profesor i astronomisë në Ohio State University.

Studimi është publikuar të hënën në revistën Nature nga Gaudi dhe bashkëautorët e tij.